Esentepe, Uğur Cd. No:27 Kartal +(90) 444 56 93 info@alfaomegaworld.com
Gtip Kodu Sorgulama
Blog

Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (GTİP) Kod Sorgulama

Gtip Sorgulama; GTİP nedir? Türkiye gümrük işlemleri sıralamasında, ihtiyaç duyulan Gtip kodu konusunda tüm merak edilenler blog yazımızda.

“GTİP“ hakkında merak edilenler;

Uluslararası ticarete konu olan tüm eşyalar, taşınma işlemleri için kod sistemi ile sınıflandırılmıştır. Oluşabilecek karışıklıklar ve ürünlere göre planlı ve takip edilebilir bir düzeyde olması, gümrük işlemlerini sistematik bir yapı ile yürümesini sağlamakta.

İçindekiler

Gümrük Tarifesi Nedir?

GTİP SORGULAMA
GTİP Numaraları

Gümrük tarifeleri için uluslararası ticarete konu olan ürünlerin vergilendirilmesi, vergilendirilmesi ve dış ticaret önlemlerine tabi tutulmasında kullanılmak üzere, bu ürünlerin belirli bir sistematiğe göre numaralandırılarak sınıflandırılması olarak tanımlanabilir.

Gümrük tarifesi” kısaca uluslararası ticarete konu olan veya olması muhtemel ürünlerin rakamlarla ifade edilmesidir.

Ülkeler gruplarının ticarete konu ürünler için farklı sınıflandırmalar uygulaması nedeniyle ortaya çıkan uyumsuzlukları gidermek ve gümrük işlemlerinde tekdüzeliği sağlamak üzere; Dünya Gümrük Örgütü tarafından hazırlanan “Uyumu Sağlanmış (Armonize) Mal Tanımı ve Kodlama Sistemi Hakkında Uluslararası Sözleşme’’ 14.06.1983 tarihinde Brüksel’de kabul edilmiş ve Armonize Sistem Nomanklatürü (AS) oluşturulmuştur.

gtip sogrulama
GTİP SORGULAMA

Türkiye, Armonize Sistem Nomanklatürü uygulamasına 1 Ocak 1989 tarihinden itibaren kullanmaya başlamıştır. Uygulama için Gümrük Giriş Tarife Cetveli adı verilen Armonize sistem nomanklatürü sistemine uygun olarak hazırlanmıştır.

Eşyanın GTİP Tespiti

Eşyaların kullanım alanları ve üretilen malzemelerine göre gtip kollaması yapılmakta. Gtip belirlenmesi ne amaç için kullanılır?

  • Gümrük vergilerinin hesaplanması
  • Eşya ticaretinde vergi dışı önlemlerin uygulanması (kota, gözetim, standardizasyon uygunlukları, insan, bitki, hayvan ve çevrenin korunması tedbirleri)

Her ülke kendi gümrük vergi sistemine göre eşyalara uyguladıkları, kota, gümrük vergisi ve özel inceleme işlemleri değişiklik gösterebilir. Gtip numaraları doğru tespit edilmesi, beyan aşamasında doğru girilmesi gerekmekte. Yanlış girilen gtip numaraları cezayı yaptırımlar getirmekte. Eşyaların gtip numarası tespit sonrası beyan edilmesi ile yasal mevzuatlar yerine getirilerek eşyalarınızın taşınması varış noktasına ulaştırılarak tamamlanır.

GTİP SORGULAMA

 

Zati Eşya Taşımacılığında Gtip Numarası

Uluslararası zati eşya taşımacılığı işlemlerinde gümrük aşamasında ürünler gtip kodlarına göre, ev eşyalarının gümrük birimlerine bildirilmesi gerekmekte. Şirketimiz Alfa Omega World Movers olarak sizlere tüm Uluslararası taşımacılık hizmetlerinde, tam kapsamlı gümrükleme dahil olarak sizlere nakliye sağlıyoruz.

    Online Taşıma Teklifi!

    Uluslararası Nakliyat Teklif Formu