Esentepe, Uğur Cd. No:27 Kartal +(90) 444 56 93 info@alfaomegaworld.com
Uluslararası Parsiyel Taşımacılık
Blog

Uluslararası Parsiyel Taşımacılık

Uluslararası parsiyel taşımacılık; mal, ürün e eşyaların bir yerden başka bir yere nakledilirken kullanılan taşıma yöntemlerinden sadece bir tanesidir. Ülkeler arasında dolaşan eşyaların konu olduğu parsiyel taşıma nakliye sektörünün en sık tercih edilen kavram ve yöntemi olarak bilinir.

Parsiyel Taşımacılık ( Parça Eşya Taşıma ) Nedir?

İngilizcede partial yani Türkçe karşılığı ile tüm olmayan anlamından gelen parsiyel; nakliye sektöründe bir kamyon, tır veya konteyneri doldurmayacak kadar az olan ürün ve eşyaların taşınması sırasında tercih edilir. İşletme veya şahısların eşyalarını taşımak için tüm bir taşıma aracını kiralamaya paraları yetmeyebilir.

Bunun yanında eşyaların azlığı bir aracı tüm olarak kiralamayı anlamsız ve gereksiz kılabilir. Tam da bu noktada karşımıza çıkan parsiyel taşımacılıkta birden fazla işletme veya şahsa ait ürünlerin tek araçla taşınmasına imka tanır. Aynı güzergâhtaki yüklerin tek bir araçla taşındığı bu nakliye yöntemi bir tam aracı kiralamaktan çok daha avantajlıdır. Çünkü araç kiralama ücreti parsiyel yüklemede ürünlerinizin hacmine ve ağırlığına bağlı olarak belirlenir.

Yük taşımacılığının mihenk taşlarından bir tanesi olan parsiyel taşımacılıkta fiyat teklifi almanız sırasında sizden En x Boy x Yükseklik ve ağırlık bilgisi talep edilir. Bu bilgiler doğrultusunda aynı güzergâha gidecek ürünler bir araca sığdırılır. Yükün hacmi ve ağırlığına göre ödeyeceğiniz miktar belirlenir.

Burada en çok dikkat edilmesi gereken husus ürünün stackable yani istiflenebilir olup olmamasıdır. 2m3 hacmindeki bir ürününüzün istiflenebilir olması durumunda size araçta ayrılacak kısım 2m3 iken istiflenebilir olmaması durumunda size ayrılacak pay 2m3’ten daha fazla olacaktır.

Ürünlerinizin istiflenebilir olma durumunu değiştirebiliyorsanız daha avantajlı fırsatlarla parsiyel yüklemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

Uluslararası Parsiyel Taşımacılık

Ev eşyalarının sadece belli bölümünü taşıtmak için kullanılan, parsiyel nakliye çözümleri ile sizlere, kara, deniz, havayolu üzerinden parça eşya taşımacılığı sunuyoruz. Türkiye’den gidiş ve dönüş seferleri ile Dünya geneline parça eşya taşımacılık çözümleri için bizlere ulaşabilirsiniz.

Parsiyel Ücretleri Neden Daha Avantajlı?

Ülkemizde parsiyel yük diğer hiçbir ülkede olmadığı kadar yoğun talep görür. Farklı nedenlere bağlanabilecek olan bu durumun en belirleyici faktörü fiyatlardır. İşletmelerin teslim şekillerinden doğan nakliye ücretlerini minimuma indirmek ve karlarını maksimize etmek için tercih ettikleri parsiyel taşımacılıkta yükleme masraflarının neden daha az olduğu sıklıkla merak edilir.

Parsiyel Taşımacılık
Uluslararası Parsiyel Taşımacılık
Parsiyel Taşımacılık

Bir tam aracı yüklediğinizde araçta oluşan boşluklar ödediğiniz miktarı değiştirmez. Hatta araç kiraladığınızda parsiyel yüklemeye göre bazı ekstra masraflar dahi oluşabilir. Ancak parsiyel yüklemede sizi ilgilendiren tek konu araçta ürünlerinizin kaplayacağı hacimdir.

Bu hacmin küçük olması ödeyeceğiniz tutarı da düşürür. Bunun temel nedeni bir araç nakliye tutarının birden fazla işletme veya şahıs arasında paylaştırılması dır. Bu paylaştırma sırasında ister istemez daha avantajlı fiyatlara ulaşmak mümkündür.

Parsiyel Veya Komple Yükte Lokal Masraflar Farklı mıdır?

Parsiyel veya komple yükleme arasında oluşan lokal masraf farkının var olup olmadığını açıklamadan önce lokal masrafların ne olduğu ve hangi durumlarda ortaya çıktığı açıklanmalıdır.

Lokal masraflar yükün gidiş noktasından çıkıp varış noktasına ulaşana kadar ortaya çıkan masraflardır. Bu masrafların başında yükleme ücreti, tahliye ücreti, konşimento ücreti ve terminal ücreti gibi masraflar yer alır. Genellikle denizyolu taşımacılığında lokal masrafların daha fazla olduğu bilinir. Tam da burada parça eşya ve tam yükleme arasında herhangi bir lokal masrafın oluşup oluşmayacağı tartışılır.

Parsiyel Yük Ne Zaman Tercih Edilmelidir?
Parsiyel Yük Ne Zaman Tercih Edilmelidir?

Parsiyel parça eşya taşıma ürünlerin araçtan indirilip çekildiği antrepo ücretleri firmadan firmaya farklılık gösterir. Nitekim bazı nakliye kuruluşları sıfır navlun ile taşıma yapar ancak yüksek antrepo ücretlerinden dolayı lokal masraflara karşılık yüklü miktarda para alır.

Tam yüklemelerde lokal masrafların çıkıp çıkmaması yükün nereden nereye gittiğine ve hangi teslim şekliyle gittiğine bağlı olarak değişebilir. Örneğin Kumport’tan çıkan ve CIP Tripoli giden tam yüklemenin lokal masrafları ile Ambarlı’dan çıkan CFR Marsilya giden tam bir yüklemenin dahi lokal masrafları farklı olabilir. Bu anlamda parsiyel ile tam yükleme arasında farklılık olması gayet doğaldır.

Parsiyel Yük Ne Zaman Tercih Edilmelidir?

Parsiyel yükü ne zaman tercih edeceğinizle alakalı detayı araştırmalar yapmış olsanız da buna ancak yükün cinsi, ağırlığı ve hacmi karar verir. Burada belirleyici bir diğer nokta da ürünlerin servis süresinin uzunluğudur. İlk olarak dikkat edilmesi gereken hacimdir.

1 konteyner veya tır dolusu olmayacak şekilde olan ürünlerinizi daha ekonomik bir şekilde göndermek için parsiyel yöntemi tercih edebilirsiniz. Bu durum charter yüklemelerde de geçerlidir. Charter dolduracak derecede fazla olmayan bir yük için charter party tercih edilerek ürünün daha ekonomik taşınması sağlanabilir.

Ürünlerinizin zarar görmeyecek ve istiflenmesi kolay bir halde olması parsiyel yüklemeyi tercih etmenizde bir neden olarak kabul edilebilir. Bu sayede tam yüklemeye nazaran neredeyse bedava fiyatına ürünlerinizi nakletme şansına sahip olursunuz.

Ürünlerinizi parsiyel ve tam yükleme ile gönderip göndermeme konusunda belirleyici belki de en önemli husus servis süresidir. Özellikle denizyolu parsiyel yüklemelerinde servis süresi; aktarma ve bekleme sürelerinden ötürü bazen 45 günü bulabilir.

Bu süre hem alıcı hem de satıcı açısından katlanılamayacak bir durum olduğundan 1 konteyner doldurmayacak kadar az bir malzeme tam yükleme ile gönderilerek servis süresi 8-10 güne çekilebilir. Aksi durumlarda ise parsiyel yükleme tek tercih olmalıdır.

Maliyet başta olmak üzere çeşitli avantajları olan parsiyel yüklemeyi tercih ederek maliyetleri düşürebilirsiniz.

Yurt Dışı Parça Eşya Taşıma Fiyatları

Yurtdışı parça eşya nakliyesi için sizlere WhatsApp destek hattımız, +90 444 56 93 numaralı telefonlarımızdan dilediğiniz zaman bizlere ulaşabilirsiniz. Parça eşya nakliyesi hakkında fiyat teklifi ve ücretlendirme bilgileri için aşağıda yer alan teklif formu üzerinden talep oluşturabilirsiniz. Instagram ve Sosyal medya hesaplarımızdan bizlere DM yolu ile ulaşabilirsiniz.

    Online Taşıma Teklifi!

    Uluslararası Nakliyat Teklif Formu